Píšu o vědě #36
Vítejte u dalšího newsletteru Píšu o vědě. Každé dva týdny v něm shrnuji nejzajímavější novinky a sdílím, co mě zaujalo.
Když se má slova mění v činy
Na workshopech o komunikaci vědy ukazuji různé příklady, že komunikace vědy neznamená jen rozhovor do novin nebo příspěvek na sociální sítě, ale že existuje i mnoho kreativnějších možností – třeba se stát chodící reklamou a mít „svoji vědu“ na tričku.
Astrofyzika Václava Pavlíka to inspirovalo a minulý týden mi přišla zpráva, že si nechal udělat speciální tričko na svůj první maraton a že to mělo ohlas! ❤️🔥Jen tedy s maratonským časem 3:31:12 🤯 nedal divákům příliš kochacího prostoru. 🙃🤭
Tady si naštěstí můžete i zazoomovat a máte tak jedinečnou šanci detailně si prohlédnout trojkombinaci jeho vášní – astrofyziku, běh a tvorbu grafik. Tak schválně, kolik vědy objevíte? 🤓
Poprvé budu knihokmotrou! ❤️🔥
Petr Cieslar a Tereza Mašínová napsali Pratuří pohádky plné vědy. Příběhy se odehrávají v přírodní rezervaci v Milovicích, kde majestátní pratuři a divocí koně ochraňují zázraky přírody. Do psaní, respektive kontroly, zda je vše správně, byli zapojeni i vědci a vědkyně. 🙌 A pohádky byly „testovány na dětech“. 🤭
Moc se těším a doufám, že se uvidíme na křtu!
📆 13. května od 17:00 v Knihy Dobrovský na Masarykově nádraží v Praze
PS: A já mám speciální radost, že předání recenzního výtisku proběhlo právě na letošním AFO. ☺️
Česká stopa ve vědě
Nejnovější počiny českých vědců a vědkyň působících v Česku i v zahraničí:
⭐️ Kde ve vesmíru vzniká zlato? Pražskou teorii potvrdila data z NASA
Už alchymisté na dvoře Rudolfa II. se pokoušeli vyrobit zlato, ale marně. Doktorand pražského Matfyzu Jakub Cehula se nyní podílel na objevu „vesmírných alchymistů“ – magnetarů – neutronových hvězd s mimořádně silným magnetickým polem, které zlato skutečně produkují. Více píšu v článku pro WIRED.
📲 Do přírody i do parku s novou aplikací Klíšťapka
Čeští vědci spouští novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka pro veřejnost, která uživatelům přináší detailní informace o výskytu a aktivitě klíšťat na území České republiky. Nově se k aplikaci také připojil projekt „Klíšťata ve městě“, který nabízí veřejnosti možnost aktivního nahlašování nalezených klíšťat i v městské zeleni.
🏭 Na temnou minulost Česka si posvítí nový výzkumný projekt Zdivočelá země
Opuštěné továrny, zaniklé vesnice, pracovní tábory nebo hřbitovy – i na těchto místech zanechalo temné období nacistické a komunistické totality své stopy. Právě na materiální otisky kritických desetiletí 20. století Česka se zaměří nový mezioborový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu.
Žena ve vědě
Další medailonek patří ekonomice zdravotnictví Tereze Parks.
Namaste Care – to není pokyn z jógy, ale přístup pro lepší život s demencí. „Metoda Namaste Care zahrnuje mnoho prvků, které zohledňují individuální potřeby lidí žijících s demencí – například muzikoterapii, práci se spiritualitou nebo fyzický dotek. Díky tomu se může podařit zaktivovat osoby trpící pokročilou formou demence, které zdánlivě nereagují, a zlepšit jejich komunikaci s okolím například skrze vizuální, fyzické nebo hudební podněty,“ vysvětluje ekonomka zdravotnictví Tereza Parks z Masarykovy univerzity. Ve svém výzkumu se konkrétně zaměřuje na efektivitu a zhodnocení nákladů této nefarmakologické léčby u lidí trpících demencí.
„Zapojení ekonomů do výzkumu je klíčové, abychom zjistili nákladovost a ekonomické benefity léčby. Tím můžeme pomoci navrhnout, jak Namaste Care formálně zařadit do procesu sociální a zdravotní péče v mnoha evropských zemích a jak ji uhradit. Budeme zkoumat mimo jiné i zlepšení kvality života jednotlivých pacientů a jejich rodin nebo zvyšování spokojenosti zaměstnanců.“
Kromě toho se také v rámci zahraniční spolupráce s USA věnuje výzkumu účinků muzikoterapie a bílého šumu na fyziologické a behaviorální reakce nedonošených novorozenců na jednotce intenzivní péče. „Mojí motivací je ukázat, že i když vliv nefarmakologických přístupů – jako je například muzikoterapie – zatím není v českém prostředí dostatečně zkoumán, v jiných zemích, například v USA, jsou tyto metody běžně využívány jako doplněk k léčbě. Výzkumy ukazují, že mohou výrazně zlepšovat kvalitu života pacientů a v mnoha případech také urychlit zotavení. I proto se věnuji výzkumu muzikoterapie u předčasně narozených dětí. Mojí vědeckou ambicí je být u těchto změn v českém prostředí,“ říká vědkyně, která ve volném čase ráda maluje.
📆 Stále platí nabídka bezplatných SciComm konzultací pro vědce a vědkyně. Další termíny průběžně přidávám.
Každý týden také píšu Wired Science Hub, ve kterém shrnuji pět novinek z vědeckého světa.
💌 Velmi ráda píšu ,,na přání“. Pokud jsou témata, o kterých chcete vědět víc, dejte mi určitě vědět. 🙏