Píšu o vědě #25
Vítejte u dalšího newsletteru Píšu o vědě. Každé dva týdny v něm shrnuji nejzajímavější novinky a sdílím, co mě zaujalo.
Milý Ježíšku,
ano, už se to blíží. 🎄🎁 A jelikož řada mých konverzací nyní začíná či končí otázkou „Nemáš nějaký nápad, co koupit dětem/partnerovi/ségře/XY?“, přináším tipy pro malé i velké vědátory a vědátorky a také to, co mi dělá radost a mohu doporučit.
Pro malé
Sázkou na jistotu je podle mého loňského miniprůzkumu Lego. Na pomyslné druhé příčce je Merkur – kdo ví, třeba se i vaše dítko inspiruje příběhem Otty Wichterleho, který během vánočních svátků roku 1961 pomocí této stavebnice vyrobil první kontaktní čočky. Senzační jsou prý také stavebnice Boffin nebo GraviTrax.
Dále boduje mikroskop nebo naopak dalekohled.
Pro větší až velké
Když se spojí vědci z Botanického ústavu Akademie věd ČR spolu s Prusa Research a společností Albi, vznikne inovativní vědecká stavebnice AlbiLAB, která umožňuje sledování vývoje skutečné laboratorní rostliny v různých podmínkách.
Trpělivost milovníků vesmíru můžete otestovat při skládání mnohasetdílného puzzle – třeba detailního černobílého povrchu Měsíce, nebo pohledu na planetu Zemi.
Knížky, za letošní rok například Věda je odvaha, Zeptej se vědce, Zvířata v éře lidí.
Cool vědecká trička najdete na webu Wolken
Deskovky a další nápady na dárky s vědeckou tematikou najdete i v letošním a loňském článku na WIRED.
Další tipy, co mi dělá radost nebo co sama dávám
cestovní kávovar Outin (překvapení letošního léta) a k tomu třeba kávové předplatné
chodící pás a vysoký stůl (můj lifechanger letošního roku)
masážní límec (považovala jsem to za blbost, než mi ho na jedné návštěvě dali zkusit)
miluji dávat i dostávat zážitky – třeba výrobu nábytku z palet nebo vlastního šperku, květinový Zážitek u Pepy nebo rovnou pokojovku, protože kytek není nikdy dost
pokud chcete pořídit originální produkt „bez práce“, nejvíce českých designérů a tvůrců na jednom místě nabízí CzechDesign Shop, deelive design store nebo třeba Kuráž (pokud si netroufáte vybrat, mají i poukázky)
darovat můžete i předplatné – třeba newsletter Pavlíny Louženské, poukaz na vzdělávání od Holky z marketingu nebo Holky z byznysu (užitečné i pro kluky), cokoliv od Michelle Losekoot – podcastová série Plný Kecky 2, Ztracenné, Kreativní diář, nebo si vyberte nějakého jiného tvůrce či tvůrkyni třeba na platformě Forendors, za kterou stojí Denisa Hrubešová
ráda dávám i dostávám kulturní zážitky – jistotou je La Putyka, balet v Národním nebo lístky do divadla (hodnocení inscenací – něco jako divadelní ČSFD – najdete na i-divadlo), lístky na koncert České filharmonie a FOK, nebo třeba členství v Národní galerii či Kunsthalle
když potřebuji dárky pro cizince, většinou spolu s oplatkami volím koření a čaje Sonnentor, Český krém z Havlíkovy apotéky nebo českou síťovku
A mnoho radosti udělají i omáčky a další dobroty od Živiny
A samozřejmě nemohu opomenout předplatné WIRED 😉, online, print, nebo v kombinaci. Aktuálně v trafikách i online koupíte čtvrté „space číslo“. 🚀
Česká stopa ve vědě
Nejnovější počiny českých vědců a vědkyň působících v Česku i v zahraničí:
👏 Nečekaný úspěch pro Česko. V prestižním klání o evropské granty zabodovala desítka vědeckých projektů
Digitální hry, počátek života, černé díry, enzymy, ústava a dalších pět témat z českých vědeckých institucí dostalo „štempl excelence“ – prestižní finanční podporu od Evropské výzkumné rady (ERC). Desítka podpořených projektů představuje český rekord. Stručné a srozumitelné info o všech ,,originálních nápadech, které mohou revolučně změnit naše poznání“ najdete na WIRED.
👩💼 Česko dlouhodobě nevyužívá potenciálu vysoce vzdělaných žen
Vyplývá to z Monitorovací zprávy o postavení žen v české vědě, kterou vydalo NKC – gender a věda a Sociologický ústav AV ČR. Publikace, která sleduje vývoj mezi lety 2005 a 2022, mapuje zastoupení žen a mužů napříč vědními obory i stupni v kariérním žebříčku. Přináší i mezinárodní srovnání, z něhož Česká republika vychází nejhůře ze všech zemí Evropské unie. Zvětšují se i platové rozdíly.
👣 Kudy a jak člověk opustil Afriku?
Mezinárodní tým vědců, jehož součástí byli i Češi, objevil první důkazy o středopaleolitickém osídlení ve středním Ománu. Nálezy kamenných artefaktů, včetně technologie levalloiských jader (výrobního postupu typického pro toto období, které byly ve středním Ománu objeveny vůbec poprvé), pocházejí z doby před 130 až 80 tisíci lety a odhalují nové informace o migracích a kulturních vazbách v regionu. Výzkum naznačuje, že střední Omán byl během vlhkých období křižovatkou populací ze severu i jihu. Tyto poznatky přispívají k pochopení prvních migrací moderního člověka mimo Afriku a ukazují na komplexnost adaptace na klimatické změny v pozdním pleistocénu.
Kde jste mě mohli vidět a slyšet
Vládní cena za komunikaci vědy vzbudila ohlas, takže jsem v různých formátech trénovala, jaké je to být na „druhé straně mikrofonu“. Děkuji. 🙌
🎥 Reportáž o mé práci vědecké novinářky v Newsroom ČT.
🎧 Podcast VĚCI Denisy Hrubešové, jež se mnou probírala otázky a témata, na které se mě ještě nikdy a nikdo veřejně neptal.
🎧 Podcast Sféry Petra Koubského a Vítka Svobody z Deníku N o komunikaci vědy a o tom, jak v lidech probudit zájem o vědu.
🎧 Podcast TA.LK Technologické agentury ČR o komunikaci vědy a české vědě.
📰 Rozhovor pro magazín Univerzity Karlovy Forum. Mimo jiné i o tom, proč si myslím, že komunikace vědy je pro univerzity skvělé PR.
Ženy ve vědě
Další medailonek patří molekulární bioložce Veronice Vymetálkové, která zkoumá rakovinu, s níž má i osobní zkušenost.
Molekulární bioložka Veronika Vymetálková zkoumá „typicky český nádor“ – karcinom tlustého střeva a konečníku. „U všech typů nádorů hraje svou roli genetika. Velký vliv na rozvoj kolorektálního karcinomu, jak se choroba správně jmenuje, má ale také životní styl a stravování. Zkoumáme molekulární charakteristiky, které by nám ukazovaly predispozici k onemocnění, zlepšily diagnostiku i sledování odpovědi na léčbu,“ říká laureátka Ceny ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj a Ceny Akademie věd ČR za mimořádný výsledek výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Loni získala cenu L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě.
Ke čtyřicetinám si nadělila rakovinu prsu. „I když máte všechno nastudované, realita a osobní zkušenost je samozřejmě jiná. Bude to znít asi zvláštně, ale v jeden okamžik jsem si řekla: aspoň zjistím, jak to během choroby v těle skutečně funguje. Naběhnul mi prostě mozek vědce, což mi asi také částečně pomohlo situaci ustát,“ říká vedoucí oddělení Molekulární biologie nádorů.
K tradiční léčbě si naordinovala terapii smíchem a zpomalení. „Už se nehroutím, když někam přijdu o pár minut později, ani když mi zamítnou vědecký článek. Není to konec světa. Neřeším, když nemám doma dokonale naklizeno. Místo šůrování si povídám s dětmi. Dny si teď prostě vychutnávám. A mnohem víc se směju, vlastně jsem se nikdy tolik nenasmála.“
Více například v rozhovoru pro magazín Akademie věd, který vedla Radka Římanová.
📩 Pět vědeckých novinek z celého světa shrnuji každé úterý v newsletteru Wired Science Hub. Na webu najdete i celý archiv a přihlášení k odběru.
💌 Velmi ráda píšu ,,na přání“. Pokud jsou témata, o kterých chcete vědět víc, dejte mi určitě vědět. 🙏