Píšu o vědě #21
Vítejte u dalšího newsletteru Píšu o vědě. Každé dva týdny v něm shrnuji nejzajímavější novinky a sdílím, co mě zaujalo.
Česká stopa ve vědě
Nejnovější počiny českých vědců a vědkyň působících v Česku i v zahraničí:
🦠 Nová atomární antibiotika slibují účinek i proti nejodolnějším bakteriím
Čeští vědci se podíleli na objevu nových potenciálních antibiotik, která inovativně využívají mangan ukotvený ve struktuře grafenové kyseliny. Nový antibiotický materiál, vytvořený propojením takzvané 2D chemie a jednoatomárního inženýrství, není pro lidské buňky toxický a bakterie si na něj nevytvářejí rezistenci. Více jsem napsala pro WIRED.
🏢 Robotický „lovec“ dronů
Na letištích, v elektrárnách, věznicích, u silových složek i při ochraně důležitých osob – všude tam v blízké budoucnosti najde uplatnění robotický „lovec“ Eagle.one. Narušitele vzdušného prostoru lapá ve vzduchu do sítě, která se před zásahem vysune z podvěsu. Obdobné produkty již existují, ale český robot z ČVUT založený na umělé inteligenci se odlišuje tím, že dokáže chytat i rychle letící cíle, které se pohybují po obtížně predikovatelných trajektoriích.
🧬 Novinky o nejčastější mutaci, která způsobuje rakoviny a dědičná onemocnění
Genomičce Markétě Tomkové se podařilo „přepsat učebnice“. Během doktorátu si všimla, že její data neodpovídají popsanému mechanismu jedné z nejčastějších mutací, která je zodpovědná za vznik mnoha druhů rakovin a genetických onemocnění. „Vůbec to nedávalo smysl. Tak jsem nakonec přišla s hypotézou, že tyto mutace také vznikají jako chyba během kopírování DNA. S kolegou jsme pak vymysleli způsob, jak to měřit a prokázat, což se nám teď po osmi letech vývoje nové technologie podařilo,“ líčila v rozhovoru pro WIRED. Dopady objevu mohou posunout hranice v boji se zhoubným nádory a genetickými nemocemi i v chápání evoluce. Krom toho nová technologie nabízí příležitost pokročit ve zkoumání replikačních chyb způsobujících rakovinu, což je také jedno z témat, na které se skupina Markéty Tomkové v Oxfordu zaměřuje.
📩 Pět vědeckých novinek z celého světa shrnuji každé úterý v newsletteru Wired Science Hub. Na webu najdete i celý archiv a přihlášení k odběru.
Ženy ve vědě
Další medailonek patří krystalografce Monice Kučerákové z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, která luští struktury neznámých látek. Především se specializuje na analýzu monokrystalů – složitých materiálů, které se skládají z několika desítek až stovek atomů.
Že je znalost trojrozměrné struktury látek zásadní, dokládá i více než třicet Nobelových cen, které byly uděleny v souvislosti s používáním krystalografie.
„Osobně jsem nejvíce hrdá na vyřešení struktury obsahující téměř tisíc atomů, která je srovnatelná s malým proteinem. To je hezká ukázka toho, že s pomocí našeho výpočetního programu Jana2020 je možné vyřešit i takto komplikované problémy,“ říká vědkyně, která také přispěla k jeho rozvoji. Program Jana2020 je krystalografický výpočetní systém se světovým renomé, který pomáhá řešit komplikované struktury látek.
Za svoji práci byla oceněna například Prémií Otto Wichterleho, kterou Akademie věd ČR uděluje talentovaným mladým vědcům a vědkyním. V letošním roce získala ocenění L’ORÉAL-UNESCO Pro ženy ve vědě.
Také je to vědkyně-matka, spolu s manželem vychovává čtyři děti – osmiletá dvojčata a další dvě ve věku šest a tři roky. „Jestli máte dvě děti, nebo čtyři, zase tak velký rozdíl není. Zásadní ale je, že s manželem máme péči rozdělenou rovným dílem. Díky tomu jsme společně zvládli třeba i půlroční postdoktorandský pobyt v zahraničí, který se uskutečnil deset měsíců po porodu třetího dítěte.“
Více se dočtete i v rozhovoru na webu Vědavýzkum.cz, který vedla Martina Kurfirstová.
📸 Nadace L’ORÉAL
📆 Tipy na akce
Prague Science film Festival
Věděli jste, že olomoucké AFO – mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů – má pražského sourozence? Prague Science film Festival probíhá již tento týden a věnuje se divočině. Z bezmála 1500 přihlášených snímků dramaturgové a dramaturgyně vybrali finální šestnáctku filmů z různých koutů světa, na programu jsou i besedy. Vše zdarma.
Ji.hlava
A letos poprvé se máme šanci potkat i na 28. ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Desetidenní program (od 25. 10. do 3. 11.) nabídne více než tři stovky filmů a tradiční Inspirační fórum se bude věnovat tématům lesa, války, imunity, technologií a volného času. Já se nejvíce těším na debatu s Martinem Zachem s názvem Nové pojetí imunity, kterou budu moderovat.
Zeptej se vědce křtí knihu
Neexistují blbé otázky! Dobře to ví iniciativa Zeptej se vědce, která nyní vybrala ty nejzajímavější dotazy a shrnula je do knihy, kterou 17. 10. pokřtí novinářka Lenka Vrtišková Nejezchlebová.